SKCH: Tento rok sa budeme s celým svetom modliť za obete obchodovania s ľuďmi už po tretíkrát | Slovenská katolícka charita



SKCH: Tento rok sa budeme s celým svetom modliť za obete obchodovania s ľuďmi už po tretíkrát

pridal: charita | dátum: 3. februára 2017 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 6. február 2017 – Slovenská katolícka charita (SKCH) pozýva na sv. omšu za obete obchodovania pri príležitosti Medzinárodného dňa modlitby a povedomia o problematike obchodovania s ľuďmi, ktorá sa uskutoční v bratislavskom Kostole Zvestovania Pána (Františkánsky kostol) v stredu 8. februára 2017 o 19:30 hod.

Medzinárodný deň modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi je významnou iniciatívou pápeža Františka, ktorý obchodovanie s ľuďmi už niekoľkokrát verejne odsúdil a označil ho za zločin proti ľudskosti. „Je hanbou ľudskej spoločnosti, ktorá si hovorí civilizovaná, že s človekom sa v 21. storočí zaobchádza ako s objektom, že je predávaný na rôzne účely ako tovar,“ hovorí Svätý Otec.

Hlavnou myšlienkou Medzinárodného dňa modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi je rozšíriť povedomie o fenoméne novodobého otroctva a uvažovať nad aktuálnou situáciou vo svete, kde pretrváva násilie a nespravodlivosť. Ešte aj dnes sa milióny ľudí každý deň zobúdzajú do života v otrockých podmienkach bez toho, aby si ich niekto všimol, aby im niekto pomohol, aby si na nich vôbec niekto spomenul. Na svete dnes žije viac ako 20,9 miliónov ľudí, ktorí sú v dôsledku krajnej chudoby a iných faktorov predávaní a kupovaní za účelom nútenej práce, prostitúcie, žobrania, domáceho otroctva, ilegálneho odoberania orgánov či nútených sobášov. Tento rok je deň modlitieb zameraný obzvlášť na zotročovanie detí, ktoré tvoria veľké percento obchodovaných ľudí vo svete. Odhaduje sa že každý rok je do otroctva predaných 1,2 milióna detí.

A prečo práve 8. február? Pretože tento deň sa spája s liturgickou spomienkou na svätú Jozefínu Bakhitu zo Sudánu, ktorá zažila hrôzu otroctva na vlastnej koži. Ako deväťročné dieťa ju uniesli a predali do otroctva. Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie na jej tele zanechalo 144 jaziev a v dôsledku prežitej traumy dokonca zabudla svoje rodné meno. Bakhita je meno, ktoré jej vymysleli jej únoscovia a v preklade znamená „šťastná“. Svätý Otec nás aj tento rok vyzýva nechať sa preniknúť príbehmi bolesti a utrpenia, ako je ten o Svätej Bakhite. „Sme presvedčení o sile modlitby, ktorá má moc poraziť tragickú realitu novodobého otroctva. Chceme sa skloniť k modlitbe spolu. Modliť sa za tých, ktorí sú vykorisťovaní ako otroci a tiež za tých, ktorí pracujú na ich záchrane a opätovnom začlenení do spoločnosti,“ uviedol Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH.

Prvý krát sa Medzinárodný deň modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi slávil v roku 2015 a SKCH sa doňho zapája od začiatku. Pozývame všetkých ľudí, všetky regióny, mestá a farnosti, aby ste sa k nám pripojili a modlili sa 8. februára spolu s nami, so Svätým Otcom a s celým svetom slovami Svätej Jozefíny Bakhity: PROSÍM POVOĽTE REŤAZE, SÚ ŤAŽKÉ! Spolu s nami v Bratislave sa za obete budú modliť aj naši bratia a sestry z Gréckokatolíckej charity v Prešove, vo Svidníku, Humennom, ďalej viaceré spoločenstvá v Košiciach, Žiline, Detve a Námestove. Bližšie informácie o mieste a čase konania modlitebných stretnutí a liturgií nájdete na www.obchodsludmi.sk

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/1819570278307790/