Vyhlásenie k situácii na hraniciach s Bieloruskom | Slovenská katolícka charita



Vyhlásenie k situácii na hraniciach s Bieloruskom

pridal: charita | dátum: 2. novembra 2021 | kategória: Pomoc utečencom

SKCH vyzýva štáty, aby rešpektovali Ženevský dohovor o utečencoch a dôstojnosť ľudí na hraniciach s Bieloruskom.

Počet obetí na hranici medzi Bieloruskom a Poľskom stúpol na osem, keďže v stredu 20. októbra našli v rieke telo 19-ročného Sýrčana. Stovky ďalších, vrátane rodín a detí z Iraku a Afganistanu, uviazli v krajine nikoho medzi oboma krajinami. Situácia je mimoriadne náročná aj pre migrantov na bieloruských hraniciach s Lotyšskom a Litvou, kde sa mimovládne organizácie snažia reagovať v dôsledku zákonov a  tvrdého lockdownu COVID-19, ktoré bránia prístupu k hraniciam. Správy tiež zdokumentovali niekoľko prípadov vytláčania a násilia voči migrantom. Pripomíname našim lídrom povinnosť dodržiavať právo EÚ a rešpektovať právo na azyl na vonkajšej hranici.

“Každý človek, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, je pre nás ako sestra alebo brat. Toto nás podnecuje vynaložiť maximálne úsilie na pomoc. Ide o záchranu životov.” O. Marcin Iżycki, riaditeľ Charity Poľsko

SKCH pripomína, že by všetky ľudské bytosti bez ohľadu na svoj pôvod alebo dôvody cestovania mali mať zaručené rešpektovanie svojich práv. Geopolitické napätie by nemalo byť zámienkou nechať ľudí zomierať pri pokuse prekročiť hranicu alebo sa zbaviť zodpovednosti za ochranu práva na azyl. Ľudia by nikdy nemali byť dehumanizovaní a vždy by sa s nimi malo zaobchádzať s rešpektom a dôstojnosťou.

Veľmi nás znepokojuje, že najnovší legislatívny vývoj v Lotyšsku, Litve a Poľsku bráni prístupu k azylu a legitimizuje vytláčanie migrantov, čím sa podkopáva Dohovor o utečencoch a azylovom práve. Stavanie drahých múrov nie je v súlade s európskymi hodnotami a ani by nemalo byť schválené inštitúciami ako odpoveď na aktuálnu situáciu.

Hoci vnímame výzvy, ktorým čelia krajiny susediace s Bieloruskom v dôsledku prílivu migrantov od leta, pripomíname, že riešenie tejto situácie musí prebiehať s ohľadom na ľudské práva a medzinárodné právo. Tisíce ľudí, ktorí v nedeľu 17. októbra vzdorovali chladu vo Varšave a volali po solidarite s migrantmi a ukončení ich vytláčania  a násilia na nich, ukazuje, že obyčajní občania sa starajú o ľudské práva a ľudskú dôstojnosť bez ohľadu na politickú rétoriku alebo legislatívu.

Stavanie múrov a násilie voči migrantom nemôžu byť cestou vpred.

Zdroj foto: TASR/AP