Veriaci sa spájajú v modlitbe za obete obchodovania | Slovenská katolícka charita



Veriaci sa spájajú v modlitbe za obete obchodovania

pridal: charita | dátum: 1. februára 2023 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita ročne pomáha desiatkam zneužitých žien a mužov. Modlitbou v deň svätej Bakhity – univerzálnej patrónky všetkých zotročených, chce aj v tomto roku pozvať ľudí k väčšej všímavosti, prosiť za oslobodenie a uzdravenie ľudí, ktorí sa stali obeťami obchodovania.

Svätej Bakhite, ktorá pochádzala zo Sudánu a žila na prelome 19. a 20. storočia, patrí v kalendári dátum 8. február. Pre svoj životný príbeh, počas ktorého bola ako dieťa predaná do otroctva, sa stala patrónkou obetí obchodovania. Viera, ktorá jej v pomerne mladom veku vstúpila do života, jej ho však aj úplne zmenila, stala sa z nej rehoľná sestra a druhú polovicu svojho života strávila v talianskom kláštore v Schiu. Keď sa raz jedna študentka Bakhity opýtala, čo by urobila, keby stretla svojich bývalých únoscov, odpovedala: „Ak by som sa mala stretnúť s tými, ktorí ma uniesli, a dokonca aj s tými, ktorí ma týrali, pokľakla by som a pobozkala im ruky. Lebo keby sa tieto veci nestali, dnes by som nebola kresťankou a rehoľníčkou,“ píše sa v literatúre. Práve obetiam obchodovania, ktoré sa neraz s traumatizujúcim zážitkom vyrovnávajú celý život, môžu jej slová priniesť milosrdenstvo a nádej na odpustenie.

Sila modlitby

Dňom liturgickej spomienky na svätú Bakhitu sa stal dátum jej smrti (8. február 1947). V jej domovine vtedy Sudánčania pripravujú slávnostné bohoslužby spojené s tradičnými rituálmi. Tento deň je vo svete uznaný aj ako Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi a pápež František vyzýva k modlitbe veriacich na celom  svete. „Nech sa každý z nás cíti zaviazaný byť hlasom za svojich bratov a sestry, ktorí boli ponížení vo svojej dôstojnosti,“ prihovoril sa veriacim v minulosti.

Silu modlitby vyzdvihuje aj Anna Bartošová z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorý patrí do agendy Slovenskej katolíckej charity. „Celý rok sa venujeme rôznym aktivitám, ktoré zahŕňajú pomoc obetiam obchodovania,“ hovorí. Ročne na charite takto pomôžu desiatkam žien a mužov, ktorých páchatelia využili na vlastné obohatenie – nútili ich k žobraniu, prostitúcii alebo im za ich prácu odoberali mzdu bez možnosti sa brániť. Pomoc charity spočíva neraz v zabezpečení návratu obetí zo zahraničia, ich následné začlenenie do bežného života, pomáhajú im tiež so záležitosťami sociálnej, zdravotnej, psychologickej či právnej povahy. Slovenská katolícka charita prevádzkuje aj Národnú linku pomoci obetiam 0800 800 818, vďaka ktorej môžu pomôcť mnohým, ktorí sa cítia byť ohrození.  „Sme preto veľmi radi, že Svätý Otec vyzýva všetkých k modlitbe, pretože práve v nej sa ukrýva potrebná sila na prekonávanie prekážok, s ktorými sa pri pomoci obetiam stretávame,“ hovorí Anna Bartošová.

Putujte v dôstojnosti
Pri príležitosti sviatku sv. Bakhity sa cez modlitbu spájajú ľudia skrz všetky kontinenty, vlani sa do modlitebného pásma, ktoré trvalo osem hodín, zapojilo približne 100 partnerských organizácií z 51 krajín sveta. Medzinárodná sieť proti obchodovaniu s ľuďmi Thalita Kum so sídlom v Ríme pritom každý rok stanoví tému, v duchu ktorej sa modlitby konajú. Tento rok je ňou „dôstojné putovanie“. Reagujú ňou na vojnový konflikt, ktorý spôsobil odchod tisícok ľudí zo svojich domovov. Na migrácii sa výrazne podpisujú aj hospodárske či klimatické zmeny. Práve utekajúci ľudia, ktorí opúšťajú svoje domovy, patria k zraniteľným skupinám obyvateľov a hrozí im riziko, že sa stanú obeťou obchodovania.

Do modlitieb sa pri príležitosti sviatku sv. Bakhity zapája aj Slovensko. Slovenská katolícka charita pripravuje do vysielania Rádia Lumen novénu, ktorá sa bude modliť vždy po večernej svätej omši a to od 30. januára do 7. februára. Vyvrcholí večernou modlitbou za obete obchodovania práve na sviatok sv. Bakhity 8.2. o 21:00. Charita pozýva všetky farnosti, spoločenstvá, rodiny a jednotlivcov, aby sa s nami v modlitbe spojili. Zároveň ponúka tiež materiály k zorganizovaniu vlastnej modlitby. Záujemci sa môžu ozvať na stoptrafficking@charita.sk alebo ich nájdu na webstránke www.obchodsludmi.sk