Rómom utekajúcim z Ukrajiny neboli priznané rovnaké práva ako ostatným ľuďom, hoci prichádzali z rovnakých dôvodov. Povedala to počas študijnej návštevy Slovenska a Slovenskej katolíckej charity Shannon Pfohman, riaditeľka Oddelenia tvorby politík a ich presadzovania v Caritas Europa.
Mnohí pritom nemajú rodné listy, alebo doklady totožnosti. Prístup k sociálnym dávkam, alebo iným právam je tak podľa jej slov veľmi problematický. Pritom tie by im mali byť bežne dostupné, predovšetkým ak sú obyvateľmi Európskej únie.
Napríklad v Srbsku je situácia z ekonomického hľadiska taká zlá, že Rómovia majú len málo príležitostí na to, aby robili niečo iné ako migrovali do iných krajín, alebo sa obrátili na nelegálnu činnosť. Zažívajú tak diskrimináciu a aj určitý druh izolácie, ktorý im bráni v prístupe k bežnej ceste k vzdelaniu a začleneniu sa na trh práce,“ doplnila Pfohman.
Po návšteve rómskej osady na východnom Slovensku pokračuje skupina pracovníkov Caritas Europa v zhromažďovaní príkladov a chcú pripraviť nový dokument zameraný na Rómov mimo Európskej únie. Ide o ďalší krok smerom k začleňovaniu Rómov do spoločnosti. Riaditeľka Pfohman poukázala tiež na problémy Rómov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Ide o rozdielne prístupy. Keď Rómovia hľadali ochranu, ľudia sa k nim správali inak ako k ostatným ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. A tak im neboli priznané rovnaké práva, hoci ľudia odchádzali z rovnakých dôvodov. No všetci mali byť chránení podľa rovnakých pravidiel smernice o dočasnej ochrane, ktorú Európska komisia spustila len krátko po začiatku vojny v marci 2022,“ doplnila, pričom sa dotkla aj fenoménu obchodovania s ľuďmi. Ako ďalej uviedla, ľudia sú nútení žobrať na uliciach miest, alebo vykonávať domáce práce. „V Nemecku boli Rómovia najímaní na domáce práce, ale potom v krajine uviazli. Ide teda o vykorisťovanie na trhu práce, ktoré však niekedy vedie aj k sexuálnemu vykorisťovaniu. V niektorých krajinách zas žiadajú obchodníci s ľuďmi od Rómov, aby žobrali na ulici,“ dodala.
Často diskutovanou otázkou je preto schopnosť charity pomáhať týmto ľuďom. Ako tvrdí Pfohman, nie je vždy jednoduché vidieť riešenia, ktoré sa snažíme dosiahnuť. „Trvá mnoho rokov, kým sa ukáže vplyv poskytnutej podpory a úsilia, ktoré vynakladáme. Najprínosnejšia sa javí pastoračná starostlivosť a vzťahy, ktoré sa vytvárajú medzi pracovníkmi Caritas a ľuďmi v núdzi. Dôležité je tiež budovanie dôvery,“ doplnila s tým, že Caritas má zodpovednosť osloviť tých, ktorí sú najzraniteľnejší.
Na otázku, či náboženstvo hrá úlohu pri začleňovaní Rómov do spoločnosti uviedla, že mnohí Rómovia sú veľmi nedôverčiví voči náboženstvu, takže pre nich náboženstvo nie je kľúčové. „Myslím si však, že pre Caritas je to naďalej dôležitý faktor. Aj preto je práca s Rómami dôležitá – pretože prednostné právo chudobných je pre nás hlavným princípom, ktorým sa riadime,“ doplnila.