Vietnamské deti žijúce v delte rieky Mekong chodia do školy na bicykli, peši alebo loďou. Cestou musia prekonať viacero nebezpečných situácií, predovšetkým ak peši musia prechádzať cez vetché stavby, len vzdialene pripomínajúce most.
Vo vzdialených oblastiach delty rieky Mekong je množstvo malých zavlažovacích kanálov. Aby mohli ísť deti do školy a roľníci pracovať, musia prejsť cez takzvané „cầu khỉ“ alebo “opičie mosty”. Ide o vratké mosty vyrobené z bambusu, kokosových a záhradných stromov, ktoré sú často jediným spojením dedinčanov vo vzdialených osamelých oblastiach so svetom.
So svojou jednoduchou konštrukciou a nízkymi stavebnými nákladmi sa za roky stali tradičným a praktickým spojením ciest v tejto oblasti. Keď však prechádzate cez tento druh mosta, musíte byť veľmi opatrní, inak hrozí, že spadnete do vody. Predstavuje tak smrteľnú hrozbu hlavne pre deti a starých ľudí.
Nemajú však inú možnosť, a tak sa denno-denne musia vystavovať nebezpečenstvu. Spoľahlivé a pevné mosty vyrobené z bambusových stromov sú určené pre turistov. Malé dievčatko sa bojí zakaždým, keď musí prechádzať cez “opičí most”, pretože v minulosti z jedného spadla do rieky. Našťastie ju však zachránil roľník rechádzajúci okolo.
Vláda s podporou mnohých tunajších i zahraničných organizácií sa pokúša nahradiť “opičie mosty” cementovými, ktoré sú stabilné a viacej bezpečné.
.
Galéria