Zdravotná starostlivosť o sýrskych utečencov v Libanone | Slovenská katolícka charita



Zdravotná starostlivosť o sýrskych utečencov v Libanone

pridal: charita | dátum: 15. júla 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA/LIBANON. “Mrtve telá boli všade“ povedal Ali. “Mali sme dve možnosti, ak sme chceli žiť: Turecko alebo Libanon. Rozhodli sme sa utiecť do Libanonu, pretože som si myslel, že si tam ľahšie nájdem prácu.”

Ali (49), Aaicha (34) a ich päť detí prišli do Libanonu pred 18 mesiacmi z Idlib v severozápadnej Sýrii. Rozhodujúcim momentom pre ich odchod bol moment, kedy susedný dom zasiahla raketa a pri výbuchu zahynulo 18 ľudí.

Život v Sýrii sa výrazne zhoršil od konfliktu začiatkom roka 2011. Väčšina oblastí v Sýrii bola bez elektriny a pitnej vody. Vojna spôsobila aj nekontrolovateľnú infláciu. Čo stálo pred vojnou 15 sýrskych libier, teraz stojí 150.

“Aby sme kúpili len chlieb, museli sme v rade stáť aj tri hodiny“ povedal Ali. A potom tu bolo neustále bombardovanie, rakety a letecké útoky.

Keď Ali s rodinou ušiel do Libanonu, na začiatku žil s rodinou v malom stane. Teraz si po dlhom čase prenajali jednu izbu v ubytovni v Mount Libanon za 250 dolárov za mesiac. Ali si dlho nebol schopný nájsť pravidelnú prácu a preto prežiť bolo nesmierne ťažké.

“Naše životy už síce nie sú v ohrození, lebo tu sme v bezpečí. Ale ako otec rodiny pociťujem veľký stres z toho ako zabezpečiť naše živobytie“ povedal Ali. “Najväčším problémom je jedlo a zohnať peniaze na nájom.”

Ali a Aaicha priniesli dve z ich detí, Rahaf a Abdullaha na očkovanie do centra Caritas Libanon v Rayfoun. Je súčasťou lekárskej služby, ktorú poskytuje Charita sýrskym utečencom.

“Poskytujeme primárnu zdravotnú starostlivosť, vyšetrenia a lieky zadarmo sýrskym utečencom,” hovorí Rania Bteich, ktorá pracuje v centre. Tiež poskytujú očkovania, pediatrickú a pôrodnícku starostlivosť ako aj psychiatrickú pomoc na prekonanie traumy z vojny. “Medzi utečencami je veľa úzkosti a stresu,” hovorí Rania.

V najbližších mesiacoch sa Charita v Libanone bude sústrediť na poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre asi 1500 sýrskych utečencov, ktorá je životne dôležitá. Takisto budú poskytovať aj špecializovanú zdravotnú starostlivosť pre asi 500 utečencov s vážnejšími ochoreniami.

Súčasťou humanitárnej pomoci je aj zriadenie Caritas mobilnej kliniky, ktorá pravidelne prichádza do Bekaa Valley poskytovať zdravotnú starostlivosť sýrskym utečencom, ktorí tam žijú.

“Stretávame sa s veľkým množstvom infekčných hnačkových ochorení” hovorí lekár Joseph Homs, z mobilnej kliniky v Taalabaya. Je tu tiež veľa prípadov parazitov ako svrab, vši, kožné alergie a Leishmania, škaredý parazit, ktorý spôsobuje hrozné rany.

“Príčinou väčšiny zdravotných problémov sú zlé hygienické podmienky, v ktorých žijú utečenci“, hovorí lekár Joseph. Charita preto spustila aj vzdelávanie zamerané na zvyšovanie povedomia utečencov o hygiene, a naučia ich jednoduché techniky, ako zostať zdravý a vyhnúť sa infekcii.

Sýrska matka Al Hlwa (23) dnes priniesla svoje deti Abdelrahmana (6) a Yamena (4), aby sa na nich doktor Joseph pozrel, pretože majú chrípku. Jej rodina prišla do Libanonu len pred niekoľkými dňami po úteku zo sýrskeho hlavného mesta Damašku.

„Odišli sme kvôli bombardovaniu, únosom a nedostatku potravín. Školy a nemocnice nefungovali. Už sa to tam nedalo vydržať. Najdôležitejšie bolo chrániť naše deti,” povedala Al Hlwa. ” Bolo by veľmi nebezpečné zostať naďalej v Sýrii.” dodala

Má veľké obavy o budúcnosť v Libanone. “Naša priorita je nájsť prácu pre môjho manžela,” povedala. “Ak bude mať prácu, nebudeme už závislí na charite. Budeme schopní si kúpiť oblečenie, matrace a jedlo sami. “

Viac ako milión Sýrčanov je v rovnakej situácii. Každý z nich potrebuje prácu, čo spôsobilo výrazný pokles miezd.

Nour dúfa, že konečne dôjde k ukončeniu vojny a jej rodina sa bude môcť vrátiť domov. V to dúfajú aj Ali a Aaicha. Na otázku kedy sa do sýrie vráti mier hovoria: “Možno o 10 rokov”.

Okrem zdravotnej starostlivosti bude Charita distribuovať hygienické súpravy, oblečenie, palivové poukážky, prikrývky a ďalšiu materiálnu pomoc pre asi 15-tisíc veľmi zraniteľných osôb z radov sýrskych utečencov v priebehu najbližších šesť mesiacov. Charita tiež pomáha asi 400 sýrskym rodinám so zaplatením podnájmu a peniazmi na dopravu autobusom pre asi 1000 detí, aby sa mohli dostať do školy.

“Našou úlohou je stáť pri nich,” hovorí prezident Caritas Libanon P. Simon Faddoul. “Ľuďom nestačí len materiálnu pomoc, ale tiež potrebujú lásku. Naši pracovníci Charity sa snažia počúvať ich bolesť a príbeh a snažiť sa zahojiť následky z traumy”.

“Kríza v Sýrii je jednou z najťažších úloh, ktorej sme kedy čelili. Ale ja som ohromený odolnosťou sýrskych utečencov, “povedal. “Ich statočnosť a odhodlanie dáva nádej a povzbudenie aj nám”.

Patrick Nicholson/Caritas Internationalis

Radovan Gumulák