Požiare v tábore Moria: Charita vyzýva na bezpečnosť migrantov a európsku solidaritu | Slovenská katolícka charita



Požiare v tábore Moria: Charita vyzýva na bezpečnosť migrantov a európsku solidaritu

pridal: charita | dátum: 11. septembra 2020 | kategória: Pomoc utečencom

Caritas Europa a SKCH je znepokojená a zarmútená humanitárnou katastrofou, ktorá sa odohráva po niekoľkých požiaroch, ktoré v noci na 8. septembra zničili takmer celý utečenecký tábor Moria na gréckom ostrove Lesbos. V tábore žilo mesiace alebo aj roky v biednych podmienkach už viac ako 12 000 obyvateľov, čím bola štvornásobne prekročená jeho kapacita, čakajúc na vybavenie svojich žiadostí o azyl. Po úteku z vojen, extrémnej chudoby a prenasledovania obyvatelia tábora, vrátane stoviek detí a zraniteľných dospelých osôb, opäť nemajú prístrešie ani bezpečnosť. Oheň zničil kontajnery, stany, vybavenie a všetky zariadenia vrátane zariadení gréckej azylovej služby.

„Len si predstavte utrpenie, ktoré títo ľudia prežili vo svojom živote a opäť sú konfrontovaní s biedou, neistotou a ostali bez prístrešia. Je zázrak, že pri požiaroch nedošlo k žiadnym obetiam. Ľudský súcit je teraz oveľa dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Zároveň je dôležité si uvedomiť, že úž pred požiarom boli životné podmienky v tábore neudržateľné. Tábor bol preplnený stovkami stanov, ktoré pokrývali všetky prázdne miesta, s príliš malým počtom umyvární, toaliet, možnosťami prípravy stravy, ihrísk atď. Je zrejmé, že je potrebné hľadať alternatívne spôsoby prijímania týchto ľudí založené na solidarite, ktoré zaručia dôstojnosť každého obyvateľa v rámci Európy dnes aj v budúcnosti “, hovorí Maria Alverti, riaditeľka Charity Grécko.

Keďže obyvatelia v utiekli pred požiarom do bezpečia, grécke úrady sa teraz snažia vyhľadať tých, ktorí mali pozitívny test na Covid-19. Za súčasných podmienok je Charita Grécko znepokojená tým, že v nasledujúcich dňoch sa môže napätie zvyšovať.

Grécka vláda presunula policajné sily z Atén na Lesbos a na ostrove vyhlásila výnimočný stav. Členovia vlády navštívili tábor 9. septembra, aby vyhodnotili nestabilnú situáciu. Nie je jasné, ako a či bude migrantom poskytnuté bezpečné miesto. Európska komisia oznámila presun 400 detí bez sprievodu na pevninu , pre tisíce ďalších bez prístrešia však neexistuje jasné riešenie.

Caritas Europa a SKCH vyzýva zúčastnené strany v EÚ a členské štáty, aby našli rýchlo humánne a dôstojné riešenie pre ľudí, ktorí zostali bez prístrešia. Všetci, nielen deti, musia byť premiestnení na bezpečné miesto a grécka vláda nemôže zostať pri riešení tejto náročnej situácie sama.

„Keďže lídri EÚ práve finalizujú nadchádzajúci pakt o azyle a migrácii, takáto predvídateľná tragédia by mala slúžiť ako budíček varujúcim pred opakovaním tohto modelu, ktorý bol od začiatku odsúdený na neúspech. Naliehavo je potrebné zaviesť spravodlivý a trvalý mechanizmus presídlenia, ktorý zabezpečí solidaritu a zdieľanie zodpovednosti medzi členskými štátmi EÚ, založený na ľudských právach a ľudskej dôstojnosti, “uviedla Maria Nyman, generálna tajomníčka Caritas Európa.

Už pred štyrmi rokmi, keď pápež František navštívil tábor Moria, povedal: „Je naliehavo potrebný širší medzinárodný konsenzus a program pomoci na podporu právneho štátu, na obranu základných ľudských práv v tejto neudržateľnej situácii, na ochranu menšín, boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevádzačstvu, elimináciu nebezpečných migračných trás, napríklad cez Egejské a Stredozemné more, a vypracovanie bezpečných postupov pri presídľovaní. “