Má deväť rokov, no vyzerá na sedem. Joseph je živý a usmievavý chlapec a veľmi sa teší do školy. V školských laviciach však doteraz nemohol sedieť pravidelne. Mama Viktória ovdovela a na starostlivosť o štyri deti zostala sama.
Aj takáto je realita mnohých rodín v Ugande. Mama ťažko pracuje na poli, aby mohla svoje deti uživiť, no na poplatky za štúdium, uniformu či školské pomôcky aj tak nemá dosť prostriedkov. Rodinu sprevádza podvýživa a chudoba. Detstvo Josepha a jeho mladších súrodencov, sedemročného Kisula, štvorročného Namuddu a dvojročného Mastulaha, nie je vôbec ľahké. Aby prežili, Joseph ako najstaršie dieťa v rodine pomáha mame so všetkým, vrátane ťažkej práce na poli.
Peter Knapík, projektový manažér Adopcie na diaľku® vysvetľuje: „Deti, ktoré sa narodia do chudobnej rodiny, častokrát nemajú šancu vykročiť z bludného kruhu extrémnej chudoby. Takúto možnosť im ponúka projekt Adopcia na diaľku® prostredníctvom podpory vzdelávania. Vďaka vzdelaniu si vedia v dospelosti nájsť primeranú prácu. Môžu sa potom postarať o seba a o svojich blízkych. Šancu chodiť pravidelne do školy dostal aj ugandský chlapec Joseph. Vďaka adoptívnemu rodičovi zo Slovenska má uhradené školské poplatky, uniformu a školské pomôcky. V škole dostáva aj obed, a tak mama Viktória môže použiť viac financií pre ostatné deti. Josepha škola baví. Je druhák, rád číta a rád tancuje. Teší nás, že vďaka pomoci zo Slovenska môže byť Joseph v škole každý deň.“
Negramotnosť v Ugande, ale aj v ostatných krajinách, kde Adopcia na diaľku® pomáha, je vysoká. Mnohé deti v Indii, vo Vietname či na Haiti takisto nemajú kvôli chudobe prístup ku vzdelaniu. Práve vzdelanie je jednou z overených a efektívnych ciest z chudoby. Svedčia o tom napríklad i príbehy indických chlapcov a dievčat. V Indii Slovenská katolícka charita realizuje projekt úspešne už od roku 1996. Za 24 rokov dostali možnosť vzdelávať sa tisícky indických detí. Patrila medzi ne aj Nayana.
Koordinátorka Renne Furtado o nej po ukončení jej štúdií napísala: „Nayana je dnes šťastnou mladou ženou, ktorej sa splnil jej sen. Mohla chodiť do školy a stať sa zdravotnou sestrou. Do projektu Adopcia na diaľku bola® zapojená v roku 2010. Svoju šancu na vzdelanie využila naplno. Štúdiá ukončila výborne a pracuje ako zdravotná sestra v Mission Hospital v Udupi. Zo svojej mzdy podporuje aj mamu a brata. Je z nej úspešná samostatná mladá žena. Vďaka Vám sa okrem iného tiež naučila, že je potrebné konať v živote dobré skutky.“
Avšak nie každé dieťa dostalo takú šancu ako Joseph či Nayana. Aj dnes veľa detí potrebuje človeka, ktorému ich príbeh nie je ľahostajný a rád im pomôže so vzdelaním. Odhaduje sa, že 152 miliónov detí vykonáva detskú prácu, čo je každé desiate dieťa na svete. V najchudobnejších krajinách ide dokonca o každé štvrté dieťa. (Údaje podľa Medzinárodnej organizácie práce, 2020). Väčšina týchto detí do školy nechodí vôbec alebo chodí nepravidelne. Často od útleho detstva vykonávajú ťažké práce v poľnohospodárstve, fabrikách či v bohatších domácnostiach a kvôli vynechávaniu školskej dochádzky ostávajú negramotné.
Cesta z chudoby nie je vydláždená iba vzdelaním. Tvorí ju i záujem človeka, ktorému príbehy núdznych detí nie sú ľahostajné. Tvorí ju i štedrosť a obetavosť viac ako 4 930 Slovákov, ktorí sa rozhodli podporiť dieťa z inej krajiny. Svojím odhodlaním sa stali súčasťou príbehu konkrétneho dieťaťa. Vďaka fotografiám, listom a školským správam postupne vidia, komu pomáhajú a ako menia podporovanému dievčaťu či chlapcovi život. Pravidelnou pomocou so vzdelávaním dávajú konkrétnemu dieťaťu šancu na lepšie detstvo a pomáhajú znižovať negramotnosť a detskú prácu. Život indickému dieťaťu mení pravidelný dar vo výške 15 eur mesačne, ugandskému zas 20 eur mesačne. Takáto suma znamená cestu z chatrče a chudoby k vzdelaniu a povolaniu informatika, učiteľky či murára. Aj vďaka Slovákom sú dnes Josephove oči usmiate a Nayana môže šíriť dobro medzi chorými v nemocnici.
Prihlášku pre Ugandu nájdete TU a pre podporu indického dieťa TU. Fotografie: Archív SKCH, text bol 23.09.2020 uverejnený na: Postoj.sk
Martina Borčíková, projektová koordinátorka Adopcie na diaľku®