Pitná voda obyvateľom severoirackej obce Bozan chýba. SKCH ľuďom pomáha výstavbou studní.
Tohtoročná monitorovacia cesta tímu Slovenskej katolíckej charity smerovala na prelome apríla a mája do Irackého Kurdistanu, presnejšie do jezídskej obce Bozan. V nej, vďaka dotáciám Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), Charita úspešne realizuje humanitárny projekt zameraný na výstavbu studní. Konkrétne štyri studne zabezpečia pitnú vodu pre takmer 10 tisíc obyvateľov obce.
„Pri výstavbe jednej studne sú potrebné tri približne 200 metrov hlboké vrty. Do vrtu sa umiestni potrubie a čerpadlo, ktoré sa napojí na naftový generátor. Od vrtov voda tečie cez 1,2 km dlhé potrubie až do vodnej nádrže, ktorá je v obci a je napojená na miestny vodovod. Odtiaľ ide voda do zásobníkov, ktoré majú miestni obyvatelia, na streche svojich domov,“ vysvetľuje Hugo Gloss, manažér humanitárnej pomoci SKCH. Spomínaný projekt poskytuje pitnú vodu nielen miestnym obyvateľom, ale aj ľuďom, ktorí našli v obci útočisko pred ozbrojeným konfliktom v krajine. Po vzostupe teroristov tzv. Islamského štátu (Daesh) v auguste 2014, keď obsadil aj región Ninivskej planiny, totiž prijala obec Bozan desiatky rodín na úteku, ktorí tu žijú dodnes.
Pre vysvetlenie, úžitkovej vody je v severoirackej obci Bozan dostatok, kvalitnej pitnej, ale nie. Ján Košta z oddelenia komunikácie a PR SKCH: „Veľmi ma prekvapilo, že Iracký Kurdistan bol zelený a tráva rástla naozaj všade. Miestny nám hovorili, že toľko dažďa, koľko napadalo túto jar, si nepamätajú ani najstarší obyvatelia. O mesiac však stúpnu teploty do výšky 50 stupňov ̊C a oblasť sa vysuší. Pitná voda v kohútiku je pre nás samozrejmosť. Pre nich to tak nie je. Kupujú si ju v malých fľaškách a na každej návšteve nás ponúkli vodou v teglíkoch ako od jogurtu.“
Pre výdatný prameň treba vŕtať aj 200 metrov do zeme. Získať pitnú vodu je teda veľmi drahé, samosprávy ani štát nemajú kapacity na zabezpečenie pitnej vody v celej krajine. „V rámci monitorovacej cesty sme navštívili aj ďalšie obce, ktorých obyvatelia nemajú dostatok pitnej vody a žiadajú nás o výstavbu studní. Zhodnotili sme ich situáciu a získali sme aj potrebné informácie pre nové projektové návrhy. Ľudia si vážili našu návštevu a záujem,“ dodáva Hugo Gloss.
Charita tiež v kresťanskej obci Fejšh Khabur (angl. Faysh Khabur) otvorila ďalší projekt studní, ktorý bol realizovaný vďaka finančnej podpore Konferencie biskupov Slovenska. Zo slávnostného otvorenia Charita vysielala aj live stream, video nájdete na facebooku Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita.
Na začiatku júna 2019 taktiež SKCH začína realizovať v Iraku, Sýrii a Libanone ďalších deväť humanitárnych projektov financovaných Konferenciou biskupov Slovenska.
Viac informácií o humanitárnej pomoci SKCH nájdete na www.charita.sk, v sekcii Pomoc utečencom.