Stihli sme to za 6 rokov a každá zásobuje pitnou vodou asi 1000 ľudí. Len prednedávnom ju získali obyvatelia ďalších 3 obcí. Pred hrozbou prenasledovania zo strany Islamského štátu sem do bezpečia ušli celé rodiny. Dediny sa preto rozrástli natoľko, že ľudia pili znečistenú úžitkovú vodu či kupovali balenú. Odteraz im tečie z kohútika.
„Ďakujeme Slovensku i charite za studňu. To ako je voda dôležitá zistíte, až keď ju nemáte,“ rozhovoril sa p. Tarik, starosta irackej obce Shekhka. V jeho obci žije okrem pôvodných obyvateľov aj 250 jezídskych rodín, ktoré tu našli nový domov. A práve 250 metrov do hĺbky bolo potrebné vŕtať pre dostatočne výdatný zdroj vody. „Predtým sme museli kupovať balenú vodu, mnohí sú však chudobní. Otočiť kohútikom a pustiť vodu je veľká úľava,“ potvrdzuje starostove slová 32-ročná Shilan. Spolu s manželom a dcérkou patrí medzi vnútorných vysídlencov, ktorých miestni prijali medzi seba. Do Sinjaru, odkiaľ ušli, sa vrátiť nemôžu. Nemajú na to, aby dali do poriadku dom, ktorý im zničili.
Irak v septembri navštívil náš tím humanitárnych pracovníkov. Sprevádzali ho partneri z lokálnej organizácie Shingala Azad, s ktorými spolupracujeme na výstavbe studní. Slávnostné otvorenie studne v obci Hasan Ava ste tak mohli sledovať naživo na Facebooku aj vy, naši podporovatelia. „Boli sme tu naposledy pred dvomi rokmi. Ľudia si zachovali svoju pohostinnosť, všade nás ponúkli výborným čiernym čajom,“ opisuje návštevu obce Hugo Gloss, manažér humanitárnej pomoci SKCH. Aj tu prijali 70 vysídlených rodín. „Vždy, keď hovoria o počtoch ľudí, hovoria o rodinách. Vidieť na tom ako je rodina pre nich dôležitá,“ dodáva jeho kolegyňa Alena Horváthová. Na vlastné oči sa presvedčili, ako chcú miestni obnoviť všetko, čo je v ich silách. Na studňu však sami nestačili. Odteraz sa však môžu napiť čistej vody vďaka spolufinancovaniu projektu z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid.
Otvorenie studne v obci Sreshka pozorne sledovali chlapci Furas a Elias, ktorí hneď vedľa pásli ovce. Chodia tu na základnú školu, ktorej budova je výrazne poškodená. „Nesmierne si vážim, že teraz žijeme v bezpečí a máme pitnú vodu,“ poďakoval sa ich učiteľ anglického jazyka. Predtým robil tlmočníka pre armádu, no pre neustále výbuchy a obavy o svoju bezpečnosť sa vrátil na sever.
V tejto 6000 tisícovej obci žijú taktiež jezídi, ktorí sem ušli pred prenasledovaním zo strany tzv. Islamského štátu. Studňu majú vďaka štedrosti veriacich, ktorí prispeli do Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom, a dôvere Konferencie biskupov Slovenska, ktorá zbierku vyhlásila. Našim spoločným cieľom je podporiť prenasledovaných, základné životné potreby a vzdelávanie ľudí na Blízkom východe.
Pridajte sa k pomoci na našom darcovskom portáli, kde si môžete vybrať výšku vášho daru. Ďakujeme.