Dni otvorených záhrad v charitnej záhrade na Kapitulskej | Slovenská katolícka charita



Dni otvorených záhrad v charitnej záhrade na Kapitulskej

pridal: charita | dátum: 1. júla 2021 | kategória: podujatie

Počas dní otvorených záhrad, ktoré sa konali 25. až 27. júna z iniciatívy Národného Trustu n.o., otvorila svoje brány aj Slovenská katolícka charita. V záhrade na Kapitulskej 18 pod hradbami mesta spoznávali návštevníci záhraničné projekty pomáhajúce ľuďom, ktorých zasiahla vojna a prenasledovanie.

Odpočinok pod korunou stromov, poznanie života za hranicami našej krajiny a chuť oceňovanej kávy Zlatého zrnka. To všetko ponúkol tohtoročný Víkend otvorených záhrad a parkov v charitnej záhrade, ktorá postupne získava na kráse – aj pod rukami našich klientov z projektu pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.

Vidieť ste mohli výstavu o povojnovej situácii v Iraku od fotografa Antona Friča, ktorý je zároveň terénnym sociálnym pracovníkom Spišskej katolíckej charity. Pohľad na zničené domy a chrámy nenechali ľudí ľahostajnými. Obzerali si ju so záujmom a niektorí ste sa z vlastnej iniciatívy pýtali, čo sa v krajine odohráva dnes. Zaujímavým detailom bola možnosť kúpiť si iracký čierny čaj alebo pre nás netypické mydlo, ktoré sa používa v utečeneckých táboroch v Iraku na mytie rúk, tváre a celého tela či na pranie oblečenia.

Nepoznanú tvár vojny a to, aký bol život v krajine pred jej vypuknutím, priblížila nedeľná diskusia s irackým kresťanom Fadim Gaggim, ktorý od roku 2015 žije na Slovensku. So skupinou 149 ľudí prijal počas vojny možnosť uchýliť sa na Slovensko a pricestoval spolu s rodinou. Dnes tu študuje a okrem iného aj pomáha ľuďom bez domova. Počas rozhovoru v záhrade spomínal na zničený domov v Karakoši a podelil sa aj so skúsenosťami s ochotou ľudí na Slovensku.

Výstavu k projektom na Blízkom východe tematicky podporili aj fotografie Guillauma Dueza zo záchrannej lode v Stredozemnom mori, kde doteraz umierajú ľudia utekajúci do Európy. Vytvoriť podmienky na život v ich krajine je jednou z ciest, ako ich smrti predchádzať. No naďalej by sme nemali byť ľahostajní a odmietaví ani voči tým, ktorí sú prinútení hľadať azyl inde. Rozhovor so Sárou Činčurovou, slovenskou novinárkou a aktivistkou, ktorá bola súčasťou posádky na záchrannej lodi, si môžete vypočuť v slovenskom aj anglickom jazyku.

Odovzdávanie vedomostí na poli súcitu a pochopenia

Ročník podujatia Víkendu otvorených parkov a záhrad 2021 sa niesol v hesle Odovzdávania vedomostí. V charitnej záhrade sme sa snažili taktiež nielen podeliť o krásny priestor pod hradbami mesta, ale aj preniesť na návštevníkov niečo z poznania, ktoré nám prináša sociálna a humanitárna práca s ľuďmi. Upozorniť na zložitú situáciu v krajinách Blízkeho východu a spoločne hľadať pochoponie pre ľudí v núdzi, ktorí sa snažia nájsť bezpečie domova vo svojej krajine alebo sú nútení z nej utiecť.

Projekty humanitárnej pomoci Slovenskej katolíckej charity, ktorých súčasťou je napr. výstavba studní či obnova domov v krajinách na Blízkom východe, sú spolufinancované Konferenciou biskupov Slovenska a programom oficiálnej rozvojovej pomoci SR, Slovak Aid. Viac o týchto projektoch nájdete TU.

Foto: Peter Farkaš