foto:Caritas Internationalis
Slovenská katolícka charita (SKCH) v spolupráci so svojimi partnerskými organizáciami z medzinárodnej siete Caritas starostlivo sleduje vývoj v severnej Afrike a pomoc medzinárodného tímu Caritas ľuďom, ktorí sú ohrození ozbrojeným konfliktom v Líbyi. Je evidentné, že situácia na egyptsko-líbyjskej hranici (Sallum) je stále napätá a medzi ľuďmi rastie pocit frustrácie.
Naďalej pokračujú repatriácie migrantov do krajín ich pôvodu. V oblastiach postihnutých konfliktom v severozápadnej časti Líbye, predovšetkým v meste Misuráta, naďalej pretrváva akútna potreba voľného prístupu medzinárodných humanitárnych organizácií do tejto oblasti a humanitárnej intervencie.
Caritas Internationalis sa vďaka svojim členom (Charita Niger, CAFOD a CRS) snaží od začiatku konfliktu monitorovať situáciu a do oblasti vyslala dva medzinárodné tímy. Pomoc momentálne smeruje do troch hlavných oblastí: poskytnutie právnych a konzultačných služieb pre obyvateľov krajín tretieho sveta, distribúcia okamžitej humanitárnej pomoci – hygienické balíčky, potreby na varenie a iný materiál (rohože, prikrývky, moskytiéry, baterky) a pomoc obyvateľom s dopravou do ich dedín. Skrze svojich členov zriadila informačné a poradenské centrum pre osoby opúšťajúce Líbyu, ktoré pokrýva oblasť tunisko-líbyjských hraníc, Ras Adžir a tábor Šuša (Choucha). Hlavnou snahou tohto Centra je zaistiť príslušníkom krajín tretieho sveta, ktorí tu čakajú na repariaci či premiestnenie, vhodnú ochranu, informovanosť a poradenské služby (napr. zabezpečovanie dokladov, víz a pod.) a pomôcť s návratom obyvateľom Bangladéša. Charitný tím pod vedením CRS pokračuje v distribúcii potravín a vody (4200 – 4800 porcií denne) a poskytuje taktiež psychosociálnu podporu a sprostredkovanie lekárskeho vyšetrenia.
Podľa oficiálnych správ opustilo do 5. apríla Líbyu 448 022 osôb – cez 200 000 ľudí smerovalo do Tuniska, viac ako 177 000 do Egypta, takmer 30 000 do Nigeru, asi 10 000 do Alžírska a niekoľko tisíc prekročilo hranice s Čadom a Sudánom. V súčasnosti zostáva v tranzitnom priestore na hraniciach dlhodobo zadržaných 13 200 – 13 600 osôb.
SKCH vyjadruje podporu medzinárodnému tímu Caritas, ktorý pomáha ľuďom zasiahnutých ozbrojeným konfliktom v Líbyi a tým, ktorí z Líbye pred následkami utekajú do okolitých zemí.