Môže tradičná organizácia priniesť systémovú zmenu? Objavte silu sociálnych inovácií! | Slovenská katolícka charita



Môže tradičná organizácia priniesť systémovú zmenu? Objavte silu sociálnych inovácií!

pridal: charita | dátum: 28. augusta 2024 | kategória: Aktuality

Sociálne inovácie predstavujú kľúč k riešeniu pretrvávajúcich problémov, ako je generačná chudoba, či bezdomovectvo a ich potenciál ďaleko presahuje hranice mimovládnych organizácií. Jana Žišková, odborníčka na sociálne inovácie, Policy & Advocacy manažérka Slovenskej katolíckej charity nám priblížila, ako môžu tradičné inštitúcie spolupracovať na udržateľných riešeniach s dlhodobým pozitívnym dopadom na celú spoločnosť. Svojou expertízou prispela k príprave a implementácii viacerých inovatívnych projektov, ktoré menia Slovensko k lepšiemu.

Čo sú sociálne inovácie a prečo ich naša spoločnosť  potrebuje ?

V súčasnosti ako spoločnosť čelíme viacerým globálnym výzvam ako sú klimatické zmeny,  nútená migrácia, či demografické zmeny a s tým súvisiace starnutie populácie. Osobitnými výzvami pre našu krajinu sú viacgeneračná chudoba, odliv mozgov z krajiny, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ale i neustále sa zhoršujúce študijné výsledky slovenských žiakov v porovnaní s ich rovesníkmi z ostatných členských krajín EÚ. Namiesto toho, aby sme udržateľným spôsobom riešili hlavné príčiny týchto výziev, často sa zameriavame iba na riešenie ich symptómov, či dôsledkov. Tradičné riešenia sa preto ukazujú ako neúčinné alebo nedostatočné. V dôsledku toho sa spoločenské problémy naďalej prehlbujú.

Východiskom z tohto „začarovaného kruhu“ môžu byť práve sociálne, resp. spoločenské inovácie.  Dobrá sociálna inovácia reaguje na problém v spoločnosti, prináša nové (unikátne) riešenie, prepája aktérov z rôznych sfér, meria svoj dopad, je dlhodobo udržateľná a má potenciál prinášať systémovú zmenu.

Sociálne inovácie môžu zahŕňať tvorbu nových produktov, služieb, zavádzanie technológii, ale i vytváranie nových spoločenských procesov, organizačných štruktúr, zmenu nastavených pravidiel, či vytvorenie nových rolí v spoločenskom systéme. Ich cieľom je kvalitatívna zmena života spoločnosti a dlhodobý pozitívny dopad.

Môžete uviesť príklad sociálnej inovácie, ktorá mala zásadný dopad? Ako konkrétne fungovala a aké výsledky dosiahla?

Celosvetovo známym príkladom úspešnej sociálnej inovácie je program Housing First (HF) zameraný na ukončovanie bezdomovectva. Tento program priniesol doslova revolúciu v tradičnom (a nie príliš funkčnom) systéme poskytovania pomoci ľuďom bez domova, postavenom na prestupnom bývaní, zásluhovosti a pravidlách, ktoré boli pre klientov často nesplniteľné. Naopak, princíp HF nazerá na bývanie ako na základné životné právo a otázku ľudí bez domova rieši kľúčovou odpoveďou – bývaním a podpornými službami. Pri sledovaní dopadu sa ukázalo, že vďaka konceptu HF si udrží bývanie až 80-95% klientov. Bezpečný domov zlepšuje kvalitu ich života a zdravotný stav, uľahčuje hľadanie a zotrvanie v zamestnaní, vďaka ktorému je možné udržať si bývanie. Celé riešenie má nielen pozitívny dopad na zlepšenie kvality života samotného klienta, ale v konečnom dôsledku je lacnejším a udržateľnejším riešením pre celú spoločnosť. Koncept HF sa postupne začína etablovať aj na Slovensku, a do praxe ho pomáha  zavádzať aj Slovenská katolícka charita prostredníctvom svojej siete diecéznych charít. Príkladom sú projekty Spišskej katolíckej charity, Arcidiecéznej charity Košice, Diecéznej charity Nitra i Arcidiecéznej charity Trnava.

Prečo sú mimovládne organizácie často spájané so sociálnymi inováciami? Aká je ich úloha v tomto procese?

Sociálne inovácie nie sú výlučne doménou mimovládneho sektora. Naopak, nositeľom sociálnej inovácie môže byť  ktokoľvek – predstavitelia miestnej, regionálnej, alebo štátnej samosprávy, podnikatelia, sociálne podniky, univerzity a vysoké školy, výskumné a vedecké inštitúcie, ale aj neformálne skupiny, či dokonca jednotlivci.  

Mimovládne organizácie však zohrávajú kľúčovú úlohu v identifikácii spoločenského problému, na ktorý sociálne inovácie reagujú, preto sú s touto témou často spájané. Práve mimovládne organizácie sú obyčajne prvé, ktoré na existenciu nejakého spoločenského problému upozorňujú. Majú najbližšie k ľuďom v núdzi,  ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii. Rozumejú, čo títo ľudia potrebujú a zároveň vedia, prečo sami neraz nedokážu svoje potreby naplniť.  

Je však zrejmé, že na uvoľnenie plného potenciálu sociálnych inovácií je potrebné hranice tretieho sektora prekročiť, a to nielen z dôvodu obmedzených ľudských a finančných možností. Prepájanie aktérov z rôznych sfér a oblastí je základom, aby sa k riešeniu problému pristupovalo komplexne a v širšom kontexte. Pri podpore sociálnych inovácií zohráva nezanedbateľnú úlohu samotný štát, ktorý by mal vynakladať  dostatok zdrojov nielen na podporu samotných sociálnych inovácií, ale aj budovanie ekosystému a kapacít organizácií. 

Často si spájame inovácie s mladými, začínajúcimi organizáciami. Môže aj Slovenská katolícka charita, s jej dlhoročnou históriou, prinášať nové riešenia?

Určite áno. V rámci siete SKCH realizujeme široké spektrum sociálnych, zdravotných a podporných služieb pre rôzne cieľové skupiny. Naši zamestnanci sú v dennom kontakte s jednotlivcami i rodinami, ktoré  čelia ťažkej životnej situácii a ocitajú sa na pokraji svojich psychických i fyzických síl. Veľmi citlivo vnímame potreby seniorov, chorých a umierajúcich, ľudí so zdravotným znevýhodnením, rodín žijúcich v začarovanom kruhu viacgeneračnej chudoby, či v segregovaných komunitách bez prístupu k vode a elektrine. Od vypuknutia vojny pomáhame odídencom z Ukrajiny, ktorí stratili svoje domovy a neraz i blízkych, a ktorí sa musia vysporiadať s traumami vojny i neistou budúcnosťou. Na druhej strane si uvedomujeme naše limity, či už v podobe nedostatku zamestnancov, vhodných priestorov pre služby a obmedzených finančných zdrojov na ich prevádzku, rovnako aj nedostatky a diery v našom sociálnom, zdravotnom, či vzdelávacom systéme. To nás núti byť kreatívnymi, prinášať nové riešenia a hľadať spôsoby, ako môžeme byť s obmedzenými zdrojmi nápomocní čo najväčšiemu počtu ľudí.  Vďaka kreativite a vynaliezavosti jednotlivcov a tímov v charite, sme uviedli do života viaceré inovatívne riešenia, ktoré prispievajú k riešeniu konkrétnych spoločenských problémov.

Môžete uviesť konkrétne príklady sociálnych inovácií, ktoré charita už úspešne zaviedla do praxe? Ako tieto projekty prispievajú k riešeniu aktuálnych spoločenských problémov?

Dobrým príkladom je Hlinený dukát, ktorý má za cieľ riešiť problém žobrania ľudí na ulici. Tí sú často obeťami pasákov a organizovaných skupín, alebo za vyžobrané peniaze živia svoje závislosti. Hlinený dukát prináša ľuďom v núdzi adresnú pomoc, pretože za symbolické platidlo dostanú konkrétnu službu. Na druhej strane, verejnosť, ktorá si zakúpi hlinený dukát a následne ním obdaruje človeka na ulici, má istotu, že peniaze, ktoré daroval, nebudú zneužité.

Koncept Nábytková banka, ktorý v septembri 2022 úspešne vytvorila a pilotne otestovala  Trnavská arcidiecézna charita, poskytuje pracovnú terapiu ľuďom bez domova a ohrozeným stratou bývania v stolárskej dielni. Zároveň plní ekologickú funkciu – dáva druhú šancu nábytku a predlžuje jeho životnosť.  Výsledkom práce klientov v stolárskej dielni pod vedením inštruktorky sociálnej rehabilitácie a sprievodného sociálneho poradenstva  je nielen samotný repas nábytku a jeho nový atraktívny dizajn, ale najmä reštart života klientov.

Téme opätovného začlenenia do spoločnosti i pracovného života sa venuje aj koncept Gréckokatolíckej charity Prešov, ktorá prevádzkuje pracovisko pracovnej terapie – AutoumyváreňV nej prebieha nácvik pracovných zručností ako súčasť terapie klientov Domova nádeje, ktorými sú muži prekonávajúci rôzne závislosti, či už na drogách, alkohole, alebo hazardných hrách (gamblerstve).   

Téme vzdelávania a dušeného zdravia sa venujeme v našom najnovšom inovatívnom projekte – EMOGYM, ktorý je zameraný na rozvoj emocionálnej inteligencie a odolnosti u dospievajúcich a vytvára príležitosť pomôcť mladým ľuďom vysporiadať sa s výzvami, ktoré ich trápia.

Program Emogym rozvíja emocionálnu inteligenciu detí

Aké konkrétne sociálne inovácie plánujete priniesť na Slovensko v spolupráci so zahraničnými partnermi?

Toto nebol vyčerpávajúci zoznam sociálnych inovácií z dielne charity. V spolupráci s inými organizáciami aktuálne pracujeme napríklad na inovatívnom a udržateľnom riešení v oblasti redistribúcie nespotrebovaných potravín. To cieli na zabezpečenie zdravých potravín núdznym a zároveň zníženie plytvania potravinami a predchádzaniu vzniku potravinového odpadu. Ako líder v sociálnych službách (pozn. SKCH je najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb na Slovensku) máme ambíciu v nadchádzajúcom období spolu s partnermi navrhnúť a uviesť do života novú podpornú službu pre rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením, či priniesť na Slovensko úspešný inovatívny projekt v oblasti tele medicíny, ktorý vytvorila naša spolupracujúca Charita Viedeň.

Aké výhody má tradičná organizácia ako Slovenská katolícka charita pri zavádzaní týchto inovácií?

Po troch rokoch môjho pôsobenia v charite som si istá, že aj „stará“ a tradičná organizácia môže byť inovatívna. Slovenka katolícka charita má na to dokonca lepšie predpoklady než iné organizácie na Slovensku. Sme totiž súčasťou siete Caritas Europa, ktorá sa téme a podpore sociálnych inovácií systematicky venuje už niekoľko rokov. Zároveň spolupracujeme s charitami z iných Európskych i mimoeurópskych krajín, ktoré majú vlastné inovačné tímy, vytvorili, otestovali a úspešne škálujú viaceré sociálne inovácie. Máme teda silných a skúsených partnerov, od ktorých sa môžeme učiť a inšpirovať.

—————————————————————————————————————-

Jana Žišková – pracuje v Slovenskej katolíckej charite od roku 2021. Téme sociálnych inovácií sa systematicky venuje od roku 2019, kedy v Nadácii Pontis participovala na príprave a implementácii  inovatívneho projektu v oblasti vzdelávania Budúcnosť INAK. Od roku 2021 ako členka Pracovnej skupiny Partnerstvo pre politiku súdržnosti 2020+ participovala na príprave priority 4P7 Sociálne inovácie a experimenty v rámci Programu Slovensko. Od roku 2022 pôsobila ako externá konzultantka pre oblasť sociálnych inovácií pre Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti, neskôr aj pre MPSVR SR v rámci nadnárodného projektu SI PLUS. Je autorkou série článkov na tému sociálne inovácie publikovaných v rámci projektu Partnerstvo a spoluautorkou príručky Systém podpory sociálnych inovácií v Slovenskej republike z prostriedkov ESF+ do roku 2023.  V súčasnosti pôsobí ako členka Poradného výboru pre sociálne inovácie na MPSVR SR a za SKCH je súčasťou Pracovnej skupiny Caritas Europa pre sociálne inovácie.