Tvárou Pôstnej krabičky 2021 je školáčka Honorine (na fotografii vľavo) z Kibeho v Rwande. Zdroj SKCH (1)
So začiatkom pôstu otvára Slovenská katolícka charita (SKCH) jubilejný 10. ročník kampane Pôstna krabička. Jej symbolom je papierová krabička s tvárou rwandskej školáčky Honorine, jej srdcom nielen pôstne zriekanie sa a obety, ale tiež konkrétna solidarita s núdznymi v subsaharskej Afrike.
Pôstne obdobie je pre nás príležitosťou obrátiť našu pozornosť od vlastných potrieb na potreby iných, je časom stíšenia sa, modlitby a pomoci blížnym. Hoci doba, ktorú žijeme, nie je jednoduchá, Boh nás opäť pozýva k odvahe vyjsť zo seba a ponúknuť pomoc tým, ktorí žijú v náročnejších podmienkach ako my. Zmyslom Pôstnej krabičky je povzbudiť deti i celé rodiny či spoločenstvá, aby sa počas pôstu niečoho vzdali a ušetrené peniaze ponúkli na podporu núdznych v Ugande či Rwande.
„Štedrosť slovenských veriacich umožnila SKCH založiť Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande, jednej z najchudobnejších krajín v Afrike, a systematicky sa začať venovať zraniteľným sirotám a polosirotám s HIV. Za ostatné roky k centru pribudla komunitná škôlka, remeselné dielne a rozsiahly sociálny program podpory detí prostredníctvom Adopcie na diaľku®. V Rwande sme spolu s rehoľou pallotínov vybudovali Kultúrne centrum sv. Vincenta pre deti z veľmi chudobných rodín. Do oboch centier popri finančnej podpore zo Slovenska každoročne odchádzajú pracovať aj dobrovoľníci, úžasní mladí ľudia ochotní niekoľko mesiacov venovať svoj čas a talenty službe druhým,“ približuje Erich Hulman, generálny sekretár SKCH.
Tvárou tohtoročnej kampane sa stala 9-ročná Honorine Izibyose, ktorá žije s mamou a súrodencami v pútnickom meste Kibeho v Rwande. Keď tu v roku 2016 vzniklo charitné centrum pre deti, jej mama poprosila dobrovoľníčky zo Slovenska, aby ju prijali za žiačku. Vďaka kvalitnej predškolskej príprave nastúpila do základnej školy v meste a dnes je najlepšia v triede. Bez pomoci zo Slovenska by však takúto možnosť nemala a dnes by možno žobrala pred bránou katedrály ako množstvo ďalších detí pred založením centra. Jej príbeh poukazuje na dôležitosť preventívnej starostlivosti o chudobné deti, ktorej veľkým zástancom bol už sv. Ján Bosco. Nevieme pomôcť každému, ale v živote mnohých môžeme urobiť nezmazateľný príspevok k tomu, aby mohli žiť dôstojnejším životom.
Počas roku 2021 chce SKCH pokračovať v zlepšovaní kvality vzdelávania v škôlkach, ktoré prevádzkuje v Ugande aj Rwande, aby čo najviac detí z veľmi chudobných rodín získalo predškolské vzdelanie a základ pre úspešný nástup do školy. Tiež plánuje rozšíriť učňovské dielne, ktoré pomáhajú mladým ľuďom postaviť sa na vlastné nohy a osamostatniť sa. Veľký záujem je o kurzy murárstva, zváračstva, počítačové zručnosti či kurzy pre kuchárov a čašníkov. Všetky tieto profesie majú uplatnenie v miestnych vidieckych komunitách.
Obálky s papierovou krabičkou na zloženie, brožúrkou s informáciami o podporovaných projektoch a svedectvami partnerov o význame práce SKCH na africkom kontinente, spolu s drobným darčekom, si môžete vyzdvihnúť v predsieňach kostolov alebo požiadať o zaslanie na www.postnakrabicka.sk, tel: 0910-852-474.
Autor: Daniela Petrášová,
Vedúca sekcie Medzinárodnej spolupráce