Pomáhame hladujúcim rodinám v Rwande kukuričnou múkou
Zatiaľ čo na Slovensku sa obávame ekonomických dopadov a doháňania učiva žiakov, v Afrike má koronakríza oveľa prozaickejšiu podobu. To, čo platí u nás – heslo ostať doma – môže mať tvrdý a okamžitý dopad na veľkú časť miestnych obyvateľov.
Spolu so školami, kostolmi a verejnými zhromaždeniami, ktoré sú zatvorené, platí v Rwande aj zákaz vychádzania a cestovania po krajine. To je však dlhodobo neudržateľné. Ak chcú prežiť, musia chodiť za prácou a zháňať potravu. Žijú v podmienkach, ktoré my považujeme za okraj chudoby.
Mnohí si kupujú stravu po práci z dennej mzdy, ďalší sú závislí na štedrosti svojich susedov. Tí, čo sa živia pestovaním na vlastnom políčku pôdy, dnes doplácajú na klimatické zmeny a nestále obdobia dažďov. To tohtoročné bolo mimoriadne krátke a spôsobilo stratu úrody, ktorú štát nenahrádza. Žijú bez elektriny, a teda bez chladničky, bez priestoru na uskladnenie potravín. Nemajú zásoby, ktoré by sa i tak v teple pokazili, preto potrebujú často dochádzať do mesta. Okrem toho, uzavretie hraníc prináša aj prerušované dodávky liekov na tuberkulózu, HIV a iné ochorenia, ktorých obete sa v krajine počítajú stále na stovky až tisícky.
A tak sa zdá, že stratégia, ktorá platí u nás, spôsobuje inde hladovanie. Spolu s obmedzeniami, ktoré nás majú chrániť, strácajú obyvatelia Afriky prístup k jedlu. I tam, kde sú obmedzenia miernejšie, si bez platu nedokážu zabezpečiť základné potraviny, ktoré sú pritom dostupné na naše pomery za veľmi nízke sumy. Iba 7 € postačí na týždennú stravu pre mnohopočetnú rodinu v Rwande, aby netrpela hladom.
O potravinovej pomoci v Afrike
V spolupráci s rehoľou Pallotínov pôsobiacou v Rwande pomáhame rodinám prečkať obdobie potravinovou pomocou. Pallotíni spravujú farnosť v mieste Kultúrneho Centra sv. Vincenta so sídlom charitnej škôlky, ktorú sme z dôvodu nariadení museli dočasne zatvoriť a deti poslať domov alebo k príbuzným. Okrem toho je pomoc určená ďalším šiestim farnostiam po celej Rwande, v ktorých rehoľa pôsobí.
Na potravinovú pomoc sme vyčlenili časť darov Pôstnej krabičky na prevádzku charitných centier. Rodinám zabezpečujeme základné potraviny, akými sú kukurica, fazuľa, hrach, ryža, múka, cukor, soľ a olej.
Naďalej pomáhame aj v Ugande. Miestnej charitnej organizácii Caritas Gulu sme pomohli s nákupom mydiel a nádob na umývanie rúk v tábore Pagirinya pre 38 000 utečencov z Južného Sudánu na severe Ugandy.
Dúfame, že sa situácia už čoskoro upokojí a my budeme môcť pokračovať v prevádzke oboch charitných centier v Ugande aj Rwande. Na našu pomoc čakajú deti, ale i nové prosby a modlitby. Stojí pred nami výzva, ako sa vysporiadame s nepriamymi dôsledkami koronakrízy tam, kde nimi nie sú straty na majetku, ale straty na zdraví a životoch.