Aktuality

Čo máme nové?

50°C horúčavám bez pitnej vody je koniec

pridal: charita | dátum: 23. septembra 2020 | kategória: Irak

Dokončili sme 3 studne na severe Iraku pre 30 000 ľudí v obciach, kde dlhé roky pestovali olivy. Studne im zničil ISIS, a tak si vodu kupovali. Po novom im tečie z kohútika.

Obyvatelia podporených obcí Bášika a Bahzani zažili krušné časy. Islamský štát im v roku 2014 zničil zdroje pitnej vody, poškodil množstvo domov, vypálil hektáre 100-ročných olivovníkov a až doteraz si vodu museli kupovať v plastových nádobách. Nedostatok vody ovplyvnil všetko. Dokopy sme vybudovali 3 studne, dodali 2 zásobníky vody, 3 generátory el. energie a ponorné čerpadlá, natiahli viac ako 3 km vodovodného potrubia.

Projekt bol spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid a podporený aj Konferenciou biskupov Slovenska.

Prečo sme museli vŕtať 200 metrov do hĺbky?

Kým na Slovensku na vodu narazíme pri hĺbke 20-30 metrov, v Iraku je to inak. Pre dostatočný zdroj vody sa treba prevŕtať až 200 m pod povrch. Hoci zdroj vody nájdete aj 60-80 metrov pod zemou, nedisponuje dostatočnou výdatnosťou a čistotou. Je samozrejmé, že čím hlbšie, tým drahšie. Dokopy boli náklady na projekt 200 000 €. Na projekt robíme vždy verejné obstarávanie v danej krajine s povinnosťou zamestnať obyvateľov obce pri výstavbe. O to viac si miestni vodu vážia. Na všetkom spolupracujeme s lokálnym partnerom Shingala Azad. S ich pomocou sme postavili aj studne v obciach Bozan a Faysh Khabour.

Vybrať správne miesto je naša úloha

Lokálnemu partnerovi sa hlásia obce z irackého Kurdistanu s prosbou o výstavbu studní veľmi často. My sa na pravidelných monitorovacích cestách stretávame so zástupcami komunity a diskutujeme o situácii v obci, či majú školu, koľko vnútorných vysídlencov obec prijala, ako to, že sú bez pitnej vody a čo robia pre zmenu v obci. Na obciach Bášika a Bahzani nás oslovilo, s akým zanietením pracujú miestni ľudia na ich zveľadení od oslobodenia spod nátlaku Islamského štátu. Svojpomocne opravujú domy, cesty a potrebnú infraštruktúru. Zapojili sa aj do výstavby studní ako robotníci. S obnovením pestovania olív, ktoré tu dlhodobo rástli, to bolo náročnejšie. Preto sme pomohli studňami a veríme, že pri najbližšej možnej návšteve Iraku uvidíme, že spoločná práca prináša úrodu. Úrodu olív, dobrých skutkov a porozumenia.

Prosíme vás o podporu projektov, ktoré vracajú dôstojné podmienky pre život utečencom a vnútorným vysídlencom