Výstavba studne v obci Derebune

Názov projektu: Výstavba studne v obci Derebune
Miesto implementácie: Derebune, Iracký Kurdistan
Obdobie podpory projektu: jún 2019 – máj 2020
Počet príjemcov pomoci: približne 5 000 osôb
Suma na podporu projektu: 48 500 EUR

Popis projektu:

Derebune /angl. Dayrabun/ je pôvodne asýrska obec na území severnej časti Irackého Kurdistanu v blízkosti štátnych hraníc so Sýriou a Tureckom. Do roku 2014 žilo v obci približne 200 rodín prevažne Asýrčanov, ktorí patria do Chaldejskokatolíckej cirkvi. V priebehu roka 2014, keď územie Iraku a Kurdistanu začali napádať teroristi tzv. Islamského štátu, sa počet obyvateľov zvýšil o vnútorne vysídlené osoby z Ninivskej planiny a oblasti Šingál/Sindžár – spolu ďalších približne 800 rodín medzi ktorými je vysoký počet jezídov.

Pôvodní obyvatelia, ale hlavne vnútorne vysídlené rodiny žijú vo veľmi jednoduchých podmienkach a všetci obyvatelia majú problém s dostupnosťou pitnej vody, ktorú musia dovážať. V blízkosti obce – približne 3 km – sa nachádza vrt, ktorý pôvodne mal slúžiť na zásobovanie jej obyvateľov, avšak kvôli nedostatku finančných prostriedkov nebol nikdy dokončený.

Náš projektový partner vykonal kontrolu vrtu a kvality vody, ktorú poskytuje a na základe výsledkov vieme, že vrt je v poriadku a voda, ktorú poskytuje nie je závadná.

a základne konzultácie s predstavenými miestnej komunity vznikol projekt obnovy už existujúceho vrtu a tiež položenia potrubia od vrtu do obce, ktorej obyvatelia tak konečne bude mať jednoduchý a bezpečný prístup k pitnej vode.