fbpx
Loading...
Úvod2019-03-06T17:59:49+01:00

MALÉ GESTO, KTORÉ DOKÁŽE VEĽA

5 eur
15 eur
20 eur

 Aplikácia Pôstna krabička pre Afriku

Nová aplikácia, v ktorej môžete hravou formou pomôcť deťom v Afrike.

Vďaka vám budú mať krajšie detstvo.

Pomáhajte po novom.

Viac info

Mukamisha je tvárou tohtoročnej kampane. Je to šikovné sedemročné dievčatko. Rodičia ju opustili, keď bola malé bábätko, a tak sa o ňu v rannom detstve starala babička. Láskavú starostlivosť si však dievčatko dlho neužilo. Po smrti babičky sa oň opäť nemal kto postarať. Našťastie si Mukamishu do pestúnskej starostlivosti vzala Joseline, ktorá pravidelne vypomáha v charitnom centre v mestečku Kibeho, na juhu Rwandy. Jej najlepší kamarát sa volá Arkadi. Spolu si spievajú alebo sa hrajú s loptičkou. Keď Mukamisha vyrastie, chcela by byť predavačkou. Vraví, že všetkým bude nadšene predávať mandazi, čo je jej najobľúbenejšie pečivo. Mukamisha sa do škôlky teší každý deň. Už sa vie aj sama podpísať

Využite tohtoročný pôst naplno

Slovenská katolícka charita už 8 rokov pomáha v krajinách subsaharskej Afriky. Od začiatku stojí pri tých najkrehkejších – deťoch, ktoré trpia chorobami, podvýživou či boli vyčlenené na okraj spoločnosti. Postupne vďaka štedrosti slovenských darcov sa pomoc rozširuje aj na podporu mladých, ktorí by sa bez pomoci nedostali z chudoby. Získaním zručností v stolárskej a krajčírskej dielni si dokážu tí najchudobnejší zaobstarať základné živobytie.

Pridajte sa k nám a pomôžte prostredníctvom zbierky Pôstna krabička pre Afriku aj vy. Každý pôstny dar vo forme modlitby alebo finančného príspevku dá deťom a mladým šancu na lepší život.

Ak sa počas pôstu rozhodnete vzdať obľúbenej kávy, sladkosti či inej drobnosti a ušetrené peniaze vhodíte do pôstnej krabičky, podporíte vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť pre konkrétne deti v Ugande a Rwande.

UGANDA

V Centre Nepoškvrneného srdca Panny Márie v Ugande poskytuje Charita zdravotnú a sociálnu starostlivosť HIV pozitívnym deťom, ktoré stratili jedného alebo obidvoch rodičov kvôli chorobe AIDS. Deti majú zabezpečené ubytovanie, stravu a pravidelné užívanie liekov, aby mohli viesť normálny život.

UGANDA
Viac info

RWANDA

V kultúrnom centrum sv. Vincenta Pallotti v Rwande poskytuje Charita deťom predškolskú prípravu, keďže ich rodičia sa častokrát nedokážu o deti dobre postarať a niektoré trpia podvýživou a rôznymi chorobami z nedostatočnej hygieny a zlej stravy. Centrum sa nachádza v pútnickom meste Kibeho.

Viac info

DOBROVOĽNÍCI

Každoročne vysiela Slovenská katolícka charita na misijnú prácu do Afriky približne desiatku dobrovoľníkov. Títo mladí ľudia s veľkým srdcom, od študentov po úspešných profesionálov vo svojom odbore, nám svojou odbornosťou, nadšením a obetavosťou, rok čo rok pomáhajú realizovať sny stoviek chudobných detí. Srdečne im za ďakujeme za ich angažovanosť a nasadenie pre podporu našich projektov.
Ak by ste aj vy chceli pomáhať deťom cez naše projekty v subsaharskej Afrike, napíšte nám email na vittek@charita.sk 
„Zaujíma ma problematika rozvojových krajín. Výzvy, ktorým ľudia v týchto krajinách čelia sú pre nás nepredstaviteľné. Verím, že rozvojová spolupráca je veľmi dôležitá, a preto som chcela získať skúsenosť s rozvojovým projektom, lepšie pochopiť, akým problémom ľudia v Afrike čelia a vidieť, ako je im možné pomôcť. Práca s deťmi mi dáva veľa radosti, hoci sú deti v ugandskom centre infikované vírusom HIV, sú to deti ako všetky iné. Chcú sa hrať a vystrájať. Je to však hlavne vďaka tomu, že dostávajú liečbu a starostlivosť, ktorú potrebujú. Poskytnutie zdravotnej starostlivosti a vzdelávania je podľa mňa najlepší spôsob ako ľuďom v núdzi v Afrike pomôcť.“
Lucia, 24 rokov, súčasná dobrovoľníčka, vyštudovala medzinárodné vzťahy, odbor ekonomická diplomacia
Afrika ma naučila tešiť sa v každom čase, keď je niečo ťažké, ale aj keď je niečo ľahké. A naučila ma tiež láske. Takej slobodnej. Bolo pre mňa veľmi silné objať, vystískať, dať svoje srdce deťom bez toho, aby mi boli odporné, aj s ich špinavým oblečením a rukami. Často z detí z ulice bol cítiť moč, veci im nevoňali po aviváži. A tiež možno aj kvôli tomu, že Afričania nepoznajú stres, som sa učila, že stresovať sa neoplatí. Čo bude, to bude a príde, čo má. Svet sa nezrúti, keď to nebude do momentu, hneď. Učila som sa, čo oni naozaj žijú. Žiť pre prítomnosť.“
Veronika, 29 rokov, minuloročná dobrovoľníčka, pracuje ako učiteľka v materskej škole
Viac info o dobrovoľníctve

AKO POMOHLI PÔSTNE DARY V ROKU 2018?

  • V Rwande aj Ugande sme postavili nové budovy materskej školy. Na starosti budeme mať tento rok spolu až 150 predškolákov.

  • Pre rastúci počet dobrovoľníkov sme v Ugande postavili nové priestory

  • Podporili sme prevádzku centier a stravu pre deti, ako aj stolársku a krajčírsku dielňu v Ugande, v ktorých sa mohli doteraz priučiť remeslu takmer dve desiatky mladých. Niektorí už v rukách držia aj výučný list.

Partneri

Mediálni partneri

Partneri

Mediálni partneri

Slovenská katolícka charita

Tel. (PO-PIA 8:00 – 17:00)
02/544 315 06

Adresa: Kapitulská 308/18 – 811 01 Bratislava

Web: https://www.charita.sk/