Šesť rozdielov medzi slovenským a ugandským školským rokom | Slovenská katolícka charita



Šesť rozdielov medzi slovenským a ugandským školským rokom

pridal: charita | dátum: 31. januára 2024 | kategória: Adopcia na diaľku®

Školský rok v Ugande sa líši od toho, aký poznáme my na Slovensku. Nezačína v septembri a študenti po Vianociach nepočítajú dni do veľkých letných prázdnin. Aké sú najväčšie rozdiely medzi bežným školským životom na Slovensku a v Ugande?

1. Rozdelenie školského roka

Školský rok v Ugande je rozdelený nie na dve, ale na tri časti, takzvané trimestre. Prvý trimester začína na prelome januára a februára a končí koncom mája. Po nich nasledujú tri týždne prázdnin. Potom sa začína druhý trimester, ktorý končí v auguste, a po ňom sú taktiež trojtýždňové prázdniny. Tretí, posledný trimester, sa začína v septembri a končí začiatkom decembra. Študentom po ňom začínajú veľké prázdniny, podobné ako u nás letné, a trvajú až do začiatku ďalšieho školského roka.

Chlapci počas prestávky s úsmevom pózujú fotografovi.

2. Prvé písmenká

Druhým špecifickým znakom ugandského školského systému je, že deti sa oficiálne začínajú učiť čítať a písať skôr ako my, a to už v škôlke. Do prvého ročníka základnej školy nastupujú vo veku sedem rokov.

Vysmiati škôlkari kývajú do kamery.

3. Počet tried základnej a strednej školy

Škôlka v Ugande má tri ročníky, takzvaný ,,baby“, ,,middle“ a ,,top class“. Základná škola má na rozdiel od Slovenska iba sedem tried, P1 až P7, pričom „P“ znamená ,,primary school“. Stredná škola bežne pozostáva zo štyroch ročníkov, S1 až S4. Písmeno „S“ tu značí ,,secondary school“. Po štyroch rokoch môže študent strednú školu ukončiť alebo sa rozhodnúť pokračovať nadstavbou ročníkov S5 a S6. Po spočítaní ročníkov základnej a strednej školy v Ugande a na Slovensku nám vychádza ale rovnaký počet, dokopy trinásť rokov dochádzky.

Študenti školy v dedine Gombolola.

4. Uniformy

Deti v Ugande nosia do školy uniformy. Súčasťou chlapčenskej uniformy sú košeľa, nohavice a sveter. Dievčatá nosia sukne, šaty alebo šaty na traky a košeľu. Vrchným dielom uniformy je tiež sveter.

Študenti z Openzinzi práve dostali nové školské uniformy.

5. Počet študentov v triede

Jedna ugandská trieda má v priemere aj 80 študentov, takže vyučovacie hodiny nie sú tak komfortné ako v školách na Slovensku.

Študenti si píšu poznámky počas vyučovania.

6. Vyučovanie

Študenti v Ugande sa učia doobeda aj poobede. Ranné vyučovanie začína krátkym ranným nástupom o 8:00, deti sa aj s prestávkou učia do 13:00. Nasleduje obedná prestávka, ktorá trvá hodinu. Študenti potom začínajú poobedné vyučovanie, ktoré končí o 16:00. Starší študenti majú extra hodiny až do 17:30. Časy vyučovania sa však môžu líšiť od typu a lokality školy.

Obedná prestávka medzi doobedným a poobedným vyučovaním.