Ukrajinci, ktorí v dôsledku vojny opustili svoje domovy z frontových miest sa ocitli v hmotnej núdzi a často aj s rôznymi traumami. Stovky ich býva v provizórne zriadených útulkoch v Dnipre a okolí, tisíce kilometrov od svojich domovov. Mnohí žijú bez toalety či variča. Práve oblasť Dnipra je najväčším humanitárnym strediskom, ktoré prijíma presídlencov. Ide o zónu, ktorá sa nachádza blízko fronty.
Súčasnú situáciu vnútorných vysídlencov popisuje koordinátorka ukrajinského humanitárneho projektu Svitlana Shukh (Caritas Donetsk): „Momentálne je v dnipropetrovskej oblasti asi 370 tisíc vnútorne vysídlených a zaregistrovaných ľudí. Prichádzame do utečeneckých táborov, kde sa nachádza množstvo ľudí a poskytujeme pomoc predovšetkým slabším skupinám.“
Humanitárna pomoc sa preto sústreďuje na osoby vo veku 60+ s minimálnym príjmom, viacdetné rodiny (s tromi a viac deťmi), matky s deťmi bez mužov, rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím a na deti s chronickými ochoreniami. „Nedávno sme pridali novú cieľovú skupinu ľudí, ktorí sa po následku raketového útoku ocitli bez domova. Reagujeme tak na aktuálne potreby, aby sme pomáhali tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ doplnila Shukh.
Pomoc pre vysídlencov, jún 2023, Dnipro, archív: Caritas Doneck
Podľa Svitlany sú na tom najhoršie práve Ukrajinci so zdravotnými problémami: „Boli prípady, kedy k nám prišli chorí ľudia, s demenciou alebo tí ktorí mali chronické ochorenia a nemali sme ich ako a kde umiestniť, ako im poskytnúť pomoc. Čo sa týka našej charity, poskytovali sme im ubytovanie asi mesiac ale potom sme ľudí potrebovali nasmerovať ďalej. Vďaka kontaktom na partnerské organizácie môžeme prepraviť do zahraničia ľudí, ktorým nemôžeme poskytnúť kvalitnú pomoc, pretože Dnipro má veľké ťažkosti s ťažko chorými ľuďmi alebo s ľuďmi na lôžku.“ Svitlana tiež dodáva, že Slováci poskytli Ukrajine veľmi veľa pomoci.
Aktuálna humanitárna pomoc, ktorú realizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci s charitou Donetsk spočíva v poskytovaní materiálnej a psychologickej pomoci práve týmto vysídleným osobám a ich rodinám.
Neustále raketové útoky spôsobujú mnoho stresu a záťaže na psychiku ukrajinských obyvateľov. V spolupráci s ukrajinskou charitou sa v rámci humanitárneho projektu vnútorne presídlení Ukrajinci za pomoci psychológa a sociálneho pracovníka učia rôzne techniky, ako zvládať stres a úzkosť.
Jednou z tých, ktorí pomáhajú ostatným Ukrajincom zvládať stres je Marina Vlasova z Charity Donetsk. Pomáha diagnostikovať psycho-emocionálny stav vysídlencov a takisto vedie skupinové a individuálne psychologické konzultácie. Pomoci sa dostávajú aj na ukrajinské deti. Práca s deťmi je zameraná na ich emocionálnu úľavu a podporu v prežívaní emócií pomocou rôznych techník a terapií, akými je arteterapia, rozprávková terapia, muzikoterapia či bábkové divadlo.
Psychologická pomoc pre vysídlencov, jún 2023, Dnipro, archív: Caritas Doneck
Je zjavné, že deti vnímajú svet inak, ich psychika je citlivejšia na silné podnety a komunikácia o aktuálnom dianí môže byť hlavne pre ukrajinských rodičov náročná. Podľa Mariny je potrebné informácie o vojne vysvetliť deťom citlivo, no pokojne, bez akcentovania detailov a bez agresie. Dodáva, že: „Malé deti sa boja, že rodičia zahynú. Treba ich objať, ukľudniť, povedať im láskavé slovo, podporiť aby mali pocit, že sú v bezpečí a že všetko bude dobré.“
Psychosociálnu pomoc dostalo už vyše 14 000 ľudí, ktorí stratili svoj domov. Slovenská katolícka charita sa venuje humanitárnej pomoci na Ukrajine v spolupráci s charitou Donetsk od roku 2020. Organizácia bola nútená sa presídliť kvôli bojovým útokom v oblasti v roku 2014 do mesta Dnipro, kde aj v súčasnosti pôsobí.
Chcete pomôcť ľuďom v núdzi? Darujte poukážku na potraviny či lieky trpiacim rodinám z východnej Ukrajiny, ktorých vojnový konflikt vyhnal z ich domovov. Ďakujeme.❤️
Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid a tiež vďaka štedrosti darcov, ktorí prispeli cez Slovenskú katolícku charitu na pomoc obetiam vojny na Ukrajine.